pomôcky na čistenie

Nie je našim cieľom zaplniť poličku vo vašej kúpeľni množstvom nepotrebných drobností. Pri inštruktáži cielime vašu pozornosť na pomôcky, ktoré vám efektívne pomôžu čistiť zuby. Elektrická zubná kefka nie je tou správnou voľbou. Akceptovať sa dá len u handicapovaných ľudí, alebo v rannom zhone, alebo potom v kombinácii s manuálnym čistením večer. Väčšina pacientov, ktorí používajú len elektrickú kefku má pri vyšetrení nedostatočnú až veľmi zlú hygienu.

Klasická kefka
Klasická zubná kefka má mať krátku širokú pracovnú hlavičku, aby v ústach pohyb s ňou nebol neobratný. Má mať oblé a zarovnané husté štetinky. Ich hustotu vám odporučíme podľa zvolenej techniky čistenia.
Viaceré techniky čistenia zubov klasickou kefkou sú prípustné a správne, ale vodorovné, čiže horizontálne pohyby môžu vážne poškodiť krčky vašich zubov. Radi vám poradíme ako ísť na vec správne, no nebudeme pri tom tvrdohlaví a nástojčiví, pretože hľadáme kompromis medzi vašimi navyknutým štýlom, vhodnou pomôckou a optimálnym výsledkom.


Jednozväzková (sólo) kefka
Tak, ako nedokážete vyzametať zákutia vo vašom byte veľkou metlou, ale potrebujete na to malý zmetáčik, ani pracovná plocha klasickej kefky nečistí efektívne úzke a podbiehavé priestory v ústach. Na túto potrebu je vhodná jednozväzková kefka, ktorou pacient čistí – sóluje bez použitia pasty. Presnú techniku a primeraný tlak vám radi oddemonštrujeme na praktickej inštruktáži. Sólovať by malo začať asi 5-6ročné dieťa, najprv samozrejme s výdatnou pomocou rodiča. Po takomto očistení bude povrch zuba na jazyk pocitovo ako sklo hladký.

Medzizubné kefky
Priestor medzi dvoma susednými zubami pod najtesnejším bodom ich kontaktu smerom k ďasnu má trojuholníkový tvar. Často je tento priestor zanesený zubným kameňom, alebo zaplnený opuchnutým výčnelkom ďasna a pri čistení krváca. Je to miesto, kde sa začínajú najzákernejšie zubné kazy, ktoré dlhšiu dobu unikajú pozornosti pacienta, ale aj lekára. Pri čistení medzizubnou kefkou presne nakalibrovanej veľkosti jedenkrát denne ďasno po týždni odpuchne a prestane krvácať.

Zubná niť
Do najtesnejšieho kontaktu dvoch susedných zubov sa nikdy nedostane ani jedna jediná štetinka žiadnej kefky. Výrazne stesnané zuby by boli bez použitia zubnej nite ohrozené medzizubným kazom. Niťovať je potrebné raz denne každý priestor. Veľmi dôležitá je technika s kontrolou vyvinutého tlaku, aby sa neporanili ďasná. Niť nesmie byť ostrá.
Oznamy & Aktuality