Hormón, ktorý hýbe zubami

Vedci zistili, že existuje prirodzene sa vyskytujúci hormón, ktorý je zodpovedný za presun zubov a dal by sa využiť na ortodontické účely. Vedci sa snažia nájsť správne množstvo tohto hormónu - tzv. relaxínu, ktorý je zodpovedný za prirodzený pohyb zubov a umožňuje ich umiestnenie a stálosť v čeľusti.

Obávané ortodontické vyšetrenie by mohlo byť čoskoro oveľa menej bolestivé. V prvej štúdii svojho druhu testovali vedci z Floridskej univerzity silu prirodzeného ľudského hormónu relaxínu, ktorý má schopnosť biochemicky hýbať zubami oveľa menej bolestivo ako pri klasickej liečbe. Relaxín je hormón, ktorý pomáha ženám rozťahovať panvové väzy v príprave na pôrod. Táto schopnosť ponúkla vedcom možnosť jeho využitia pri prevencii relapsu, stavu, keď sa zuby sťahujú späť do pôvodnej polohy po odstránení fixného strojčeka.

"Ortodoncia tradične využíva poznatky z fyziky. Toto je prvýkrát, keď sa využíva biomechanika na prirodzený pohyb zubov," povedal autor štúdie Timothy Wheeler z Fakulty zubného lekárstva Floridskej univerzity.

Väčšina problémov ortodontickej liečby je spojených s prirodzenou elasticitou tkanív. "Predstavte si kolagénové vlákna ako gumené pásky, ktoré sa viažu k zubu, aby ho udržali na mieste," hovorí Wheeler. "Tieto tkanivá odolávajú sile ortodontickej liečby. Po jej ukončení táto sila pominie a tkanivo sa snaží tlačiť zub na pôvodné miesto."

Tento bolestivý problém viedol vedcov k experimentu - vstrekovaniu relaxínu do ďasien, aby tak uvoľnenili napätie kolagénových vláken. Dosiahli tak voľný pohyb zubu a zabránenie jeho pohybu späť na pôvodné miesto.

Liečbu už testujú na ľuďoch a v blízkej budúcnosti sa predpokladá jej uvedenie do praxe.

Zdroj: Tlačová správa - University of Florida


Oznamy & Aktuality